Je trend vyvolávania fotiek späť?

Staršie ročníky si možno ešte pamätajú časy, kedy sa všetky vzácne spomienky zachytávali na fotoaparát s filmom, aby sa následne mohli dať fotky z neho vyvolať. Takýmto spôsobom sa dokázali jedinečné momenty z našich životov navždy zachytiť a uchovať na pamiatku. Každý z nás mal doma niekoľko fotoalbumov so stovkami fotografií, zachytávajúcich tie najkrajšie a najdôležitejšie chvíle nášho života. Od detských osláv, školských vystúpení, cez prvé Vianoce až po oslavy dospelosti či svadby. Postupne začali vyvolané fotografie nahrádzať modernejšie technológie, ktoré spustili vo svete hromadnú digitalizáciu.

vyvolané fotografie

Fotoaparáty na film sa zmenili za digitálne foťáky s vnútornou pamäťou alebo vloženými pamäťovými kartami. Fotky sa začali odkladať do počítačov, na CD disky a neskôr na USB kľúče alebo externé prenosné jednotky. Z pevných fotoalbumov, ktoré máte pravdepodobne doma odložené ešte aj dnes sa stali už iba knihy plné spomienok. Nahradili ich elektronické albumy na sociálnych sieťach, kde každodenne ľudia pridávajú zachytené momenty z ich dňa.

starý fotoalbum

V poslednom čase sa však všetky retro veci začínajú vracať do módy a spoločne s nimi si ľudia začínajú uvedomovať hodnotu hmotnej fotografie. Vyvolanie fotiek sa začína stávať opäť trendom, pretože mnoho z nás je presýtených digitálnymi technológiami. Pocit možnosti chytenia reálnej fotografie do rúk nám dáva určitú dávku toho, že je večná. Predsa len fotky v digitálnej podobe sa môžu ľahko stratiť, či už omylom vymazaním, pokazením počítača alebo inou technickou chybou a zrazu sú vzácne spomienky preč. Vyvolaná fotografia je však večná a trvácna a navyše vie byť pre milovanú osobu alebo blízkeho priateľa pekným darom, ktorý mu bude každý deň pripomínať zachytené zážitky. Spoločne s venovaným rámom či vytvoreným fotoalbumom predstavuje možno pre dnešnú dobu menej tradičnejší, ale o to vzácnejší spôsob, ktorým viete dať niekomu vedieť, že vám na ňom záleží a ceníte si spoločne strávené chvíle.

0 komentářů: „Je trend vyvolávania fotiek späť?“